Ayurveda pro zvířata nebo trend zelených psů?

 

Možná už jste na Instagramu zahlédli fotku psa se zelenou maskou a říkali si, co je to za novinku a kde ji seženete? Je to jen další trend, který se snaží zaujmout klienta výraznou barvou? Opak je pravdou. Křiklavě zelená bylinná směs je speciálně namíchána na základě principů Ayurvédské medicíny, která se (jak možná víte) soustředí na léčbu pomocí zachování rovnováhy mezi tělem, myslí a duší.

Zdroj: https://www.naturalanimalcare.co.jp/

Co to má společného se zvířaty a jak budete hledat „dóšu“ u svého psa? Je to jednodušší, než se zdá. Hledání konstitučního typu vašeho psa podle Ayurvedy nám všem totiž výrazně usnadnila japonská značka Animal Ayurveda a jejich bylinné balíčky. Pojďme si ale nejdříve říct, jak to s tou zvířecí Ayurvédou vlastně je, třeba jste ještě nenašli svou specializaci nebo budete chtít rozšířit svou nabídku služeb a toto téma vám bude blízké. 

Ayurvédská medicína pochází z Indie a je jednou z nejstarších tradičních medicín na světě. Soustředí se na zlepšení zdraví a prevenci nemocí, a to i u zvířat. V ayurvédě se používají bylinky, koření a další přírodní látky, které jsou speciálně vybrány pro každé zvíře na základě jeho typu a potřeb. Podobně jako u lidí se zvířatům přiřazuje typ dle jejich vlastností, kterým jsou Váta, Pitta a Kapha.

Ayurvédské přístupy a postupy se vztahují na širokou škálu zdravotních problémů zvířat - kožní problémy, poruchy trávicího traktu, bolesti kloubů, špatnou imunitu, problémy s očima, srdeční choroby a další. Mnoho z těchto problémů lze řešit pomocí tradičních ayurvédských metod, které vám mohou pomoci s léčbou. Nejedná se ale samozřejmě o náhradu veterinárního vyšetření, spíše o podpůrnou metodu. 

Využívají se různé techniky, jako jsou masáže, jóga a byliny. Masáže se provádějí pomocí speciálních olejů a jsou zaměřeny na zmírnění stresu, zlepšení krevního oběhu a posílení imunitního systému. Jóga pro zvířata se provádí pomocí speciálních cviků, které zlepšují pohyblivost a pružnost zvířat. Pro zvířata se také připravují bylinné směsi, které jsou vybrány na základě typu zvířete a jeho potřeb.

Pokud se rozhodnete začít léčit svého psa pomocí ayurvédských metod nebo poskytovat tuto službu zákazníkům, máte tři možnosti:

 • Pustit se do léčby sami – doporučujeme pouze za předpokladu, že jste sami specialisté na Ayurvédskou léčbu, nesprávným použitím bylin můžete psovi uškodit
 • Najít speciální kliniku, která se zabývá zvířecí Ayurvédou
 • Využít hotových bylinných balíčků, vyvinutých Animal Ayurvedou ve 3 variantách

Předpokládejme, že jste vybrali třetí možnost 😊 Pojďme se společně podívat na to, co je to za směsi, jaké jsou přínosy, cena a kde je sehnat.

 Animal Ayurveda Herb Pack je 100% čistý přírodní produkt, který byl zkoumán a vyvinut v Japonsku v roce 2007 speciálně pro domácí mazlíčky na základě principu staré tradiční medicíny „Ayurveda“. Bylinky obsažené ve směsích jsou pěstovány bez chemických hnojiv a insekticidů v Indii. Jejich účinnost se zaměřuje na péči o zdravou kůži a srst, mají repelentní účinky a dají se použít na celé tělo včetně hlavy a pro čištění zubů v rámci procedury.

Efekty na kůži

 • Hluboce čistící účinky, odstraňují i usazenou špínu a staré kožní buňky, které běžný šampon odstraní jen z části.
 • Antibakteriální účinky
 • Redukuje zápach srsti
 • Odstraňuje přebytečný kožní maz
 • Hydratuje pokožku.

Efekty na srsti

 • Antistatické účinky
 • Zabraňuje slepování srsti prachem
 • Zabraňuje zacuchání a usnadňuje mezisalónní péči
 • Dodává srsti objem, doporučuje se pro plemena se sklony k plihnutí srsti.

Vybrat si můžete ze 3 druhů balíčků s možností dalších podpůrných produktů.

 • Beauty & Health Herb Pack: zaměřený na krásu a vzhled srsti, zabraňuje zacuchání a usnadňuje domácí péči.
 • Doctor(Skin) Health Herb Pack: zaměřený na péči o kůži, pro psy se silným zápachem a nadměrně mastnou kůží.
 • Moisture Health Herb Pack: zaměřený na hydrataci, zklidňuje pokožku spálenou sluncem a změkčuje srst.

A kde je v tom schovaná ta typologie a hledání dóši? Léčebný proces se tady pro zjednodušení zaměřuje na příznaky potíží a podle toho určuje vhodnou léčbu Ayurvédskými metodami. Vypadá to příliš jednoduše? Není nic jednoduššího než to vyzkoušet na vlastní kůži a srst!

Kde můžete hledat inspiraci? Ayurvedou se u nás zabývá např. salon Little Styler v Praze, ve světě se můžete inspirovat u Beatrix Megyesi, která Ayurvedské procedury provádí ve svém salónu v Miláně a již brzy se můžete těšit na její návštěvu u nás na semináři Asian and Korean Style. 

Bližší informace ke konkrétním produktům i značce najdete zde: https://www.naturalanimalcare.co.jp/english/animal-ayurveda-products/.

Návod k použití Herb Packu: https://www.naturalanimalcare.co.jp/english/how-to-use-herb-pack/

Cena zkušebních balíčků je cca 13 EUR. Aktuální distributor a možnost nákupu pro EU je zde: https://www.barkingham-park-pet-spa.sumupstore.com. Již brzy snad i u nás 😊

Pokud se rozhodnete nabízet Ayurvedu pro psy ve vašem salónu, doporučujeme se blíže seznámit s principy Ayurvédské medicíny a pochopit, jak funguje a na čem si zakládá. Jedině tak bude mít zákazník pocit, že jste opravdový expert a získá důvěru v to, že mu opravdu pomůžete vyřešit jeho problém. Nedělejte to prosím pouze s vědomím, že se jedná o zelený bylinkový zábal.

Zdroj obrázků: https://www.naturalanimalcare.co.jp/