Alopecie u Pomeranianů

 

Krásný den milí groomeři i chovatelé,

dnes jsme si pro vás společně s Martinou Lidickou připravili článek na téma AlopecieMluví se o ní čím dál častěji, spousta z nás se s ní ale ještě naživo nesetkala...

Proč vzniká, jak ji poznám a co můžu pro psa udělat, aby se jeho stav zlepšil? Pojďme se na to společně podívat.

 Alopecie je lékařský termín pro plešatost. U psů se alopecie týká oblastí na těle, kde nerostou chlupy.

Většina epizod sezónní alopecie u psů vůbec není alopecií, ale rutinními změnami srsti nebo sezónním línáním. Pes nemá holou kůži, jen vypadá méně osrstěný, ve srovnání s jeho běžnou, nadýchanou srstí.

Když vidíte, že je srst matná a tvoří se v ní chomáče nebo je v procesu zvýšeného línání, je vhodná doba na koupel, vyčesání a fénování. Odstranění co největšího množství odumřelé srsti podporuje nový růst.

Možná jste také slyšeli o ,,opičím období“, což je vidět u mnoha dlouhosrstých psů v pubertě a u fen po hárání nebo po štěňatech. V těchto případech většina dlouhých ochranných chlupů zůstane, ale jemná vatovitá podsada je pryč... to není alopecie.

Skutečná alopecie znamená ztrátu srsti po celém těle a téměř vždy je sekundární k jinému zdravotnímu problému. Mnoho kožních onemocnění může způsobit vypadávání srsti, včetně alergie na blechy, bakteriálních nebo plísňových infekcí.

Většinou je ve všech těchto případech kůže červená, zanícená, vlhká nebo má pustuly a odlupuje se. U těchto případů alopecie musíme diagnostikovat a léčit primární problém, který může vyžadovat pomoc veterináře. Pravděpodobně bude předepsán léčivý šampon nebo lokální léčba. Po ošetření a uzdravení srst dorůstá.

Také chemoterapie může u některých psů způsobit ztrátu srsti, ale jen zřídka způsobuje dramatickou ztrátu, kterou zažívá mnoho lidí. Další příčinou mohou hormonální nebo endokrinní abnormality, jako je Cushingova choroba (hyperadrenokorticismus). S Cushingem bude mít pes více klinických příznaků než jen alopecie. Vyvine se u něj břišní vzhled kvůli nedostatku svalového tonusu. 

Black Skin Disease

BSD je typ ztráty srsti a vyskytuje se u plemene pomeranian.  Pro majitele Pomeranianů je však důležité vědět o Pomeranian BSD, jinak známém jako Black Skin Disease.

BSD je také někdy nesprávně označována jako alopecie X, což jednoduše znamená „nevysvětlitelná ztráta srsti“. Příčina nemoci černé kůže BSD je poněkud neznámá – je třeba provést další výzkum – jde však o velmi specifický typ ztráty srsti, který je snadno rozpoznatelný a opravdu nespadá do kategorie alopecie, protože jde o zvláštní typ poruchy a není zcela nevysvětlený.

Vzácně je alopecie způsobena špatnou stravou. Pokud je tomu tak, je potřeba pomoci svého veterináře nebo veterinárního odborníka na výživu, aby zjistili, zda je ve stravě psa dostatek důležitých živin.

Otázky závěrem:
❔ Jak je to s alopecií u Pomeranianů?
❔ Jaké typy štěněcí srsti rozlišujeme a souvisí s některým alopecie?
❔Jak můžeme pomoci v salonu? Lze alopecii léčit?

Odpovědi na tyto otázky, ale i spousta zajímavostí z dermatologie vás čeká
na našem semináři!

 Autor: Martina Lidická, groomer v Salon Jenny

Bližší informace a přihlášení naleznete zde!

Zajímal by vás spíše workshop úpravy Pomeraniana? Bližší info najdete zde!