Mám rekvalifikační kurz... a co teď?
Absolvování rekvalifikačního kurzu je velká věc, ale je to teprve začátek vaší cesty. Představte si, že byste si po dvou měsících, kdy se učíte jednotlivá plemena a neustále zlepšujete, otevřeli svůj salon, vyvěsili na zeď certifikát a s klidnou hlavou se pustili do úpravy výstavních psů... Zdá se vám to nereálné? Ano, toto se povede opravdu málokomu a pro všechny ostatní jsme tady my!
Co můžete dělat pro to, abyste získali jistotu v tom, co děláte a nebáli se pustit do práce ve svém salonu?
1. Absolvujte kurz první pomoci- získáte tak potřebné sebevědomí. I kdyby se nedej bože něco stalo, budete si umět poradit.
2. Začněte stříhat psy kamarádek, známých i neznámých, klidně z počátku zdarma. Každý pes je jiný a má jinou kvalitu srsti. Každým dalším ostříhaným psem se zdokonalíte, zrychlíte, ujistíte ve svých dovednostech.
3. Dělejte si vždy fotku před a po - nemusíte je hned zveřejňovat, ale jakmile sami uvidíte, jak jste se za poslední měsíc zlepšili, hned vás to motivuje k dalšímu snažení.
4. Zjistěte, jací psi se ve vašem okolí pohybují - bydlíte na vesnici a potenciální zákazníci jsou větší zahradní psi? Bydlíte ve městě plném jorkšírů, pomeranianů a maltezáčků? Zaměřte se na své budoucí klienty a pokuste se o nich dozvědět vše, co je možné. Jaké mají nejčastější zdravotní potíže? Jak je upravují jiní střihači u nás? Jaké jsou trendy v zahraničí? Co např. píšou chovatelé na svých stránkách? Projděte si standardy těchto plemen a získejte tak co největší přehled. Zákazník očekává, že předává svého psa profesionálovi - čím více toho tedy budete vědět, tím lépe.
5. Vyberte si svou specializaci. Střihačů psů je hodně, proto je potřeba, abyste byli v něčem speciální. Na začátku může být specializace jen jedna a s postupným vzděláváním přibydou další. Zákazníci si např. raději vyberou úpravu pomeraniana u někoho, kdo uvádí, že se zabývá jejich výstavní úpravou, specializuje se na toto plemeno (i kdyby ne výstavním střihem) a nezničí mu při úpravě srst oholením. Pokud rádi stříháte kadeřavou srst, můžete se specializovat na úpravu jednoho z kadeřavých plemen. Často se stává, že střihačky ze zdravotních důvodů netrimují - možná je to právě vaše nová specializace? Zabývat se můžete také ozdravnými procedurami a léčbou nejběžnějších kožních obtíží, přidat fyzioterapii nebo různé druhy zábalů.
6. Sledujte zahraniční trendy. Není nic jednoduššího než zadat do vyhledávače např. Bichon hair cut... Na Youtube najdete spoustu tipů, návodů, střihových videí...
7. Získejte všeobecný přehled - jaké jsou nejčastější potíže psů? Co by měl pes jíst, aby jeho tělo fungovalo správně? Co dentální hygiena? Bylinná léčba? Přírodní přípravky? Témat je mnoho! I s tímto vám ale pomůžeme. Stačí se stát členem a začnou vám automaticky chodit novinky. Nebo si jen přečtěte naše články, které každým dnem přibývají, a sledujte novinky na instagramu / facebooku.
8. Přihlaste se do naší diskuzní skupiny bez předsudků a sdílejte, co jste se naučili. Jiní střihači vám určitě rádi prozradí své tipy, jak střihy zlepšit.
9. Ta nejtěžší část je samotná praxe. Ne všechno se můžete naučit online a proto je tu řada seminářů a workshopů z rukou zkušených lektorů, kteří se vám budou snažit předat maximum informací.
Přikládáme seznam plemen, které by měl i začínající střihač (ve městě) umět upravovat:
- Jorkšírský teriér / Biewer
- Maltézský psík
- Shih-Tzu
- Pomeranian / špic
- Pudl
- Bišon
- Havanský psík
- Boloňský psík
- Kokršpaněl
- Knírač
- Jack Russel Teriér
- Grifonek
- Australský ovčák / Border Kolie
- Zlatý retrívr / Flat coated retrívr
Další plemena pak závisí na typu zákazníků - někoho navštěvují Westíci, někoho Skotští teriéři nebo Chrti.
Věříte si v úpravě těchto plemen? Pokud ne, nezoufejte. Začněte s tučně označenými plemeny podle toho, které k vám chodí nejčastěji, a postupně můžete přidávat další a další. V naší nabídce naleznete kurzy pro pokročilé i začátečníky. Některé se specializují na výstavní úpravu (např. Knírače), jiné zase na salonní úpravu (Jorkšírský teriér).
Po absolvování každého kurzu získáte certifikát - ten si můžete pověsit na zeď, připsat do životopisu na webu nebo zveřejnit na sociálních sítích... s každým dalším certifikátem se zvyšuje důvěra zákazníka ve vaše schopnosti.
Tak hurá na to! A nebojte, jsme v tom společně :)